Finansowanie firmy kredytem, czy to dobry pomysł?

Właściciele działalności gospodarczych finansują je nie tylko z własnych oszczędności, czy środków przekazywanych przez rodzinę i wspólników. Kredyt to jedna z najważniejszych form udoskonalania praktycznie każdego biznesu. Czy finansowanie przedsięwzięcia biznesowego kredytem to faktycznie dobry pomysł, z jakich instytucji możesz skorzystać i co warto wiedzieć o zdolności kredytowej właściciela działalności gospodarczej? Wyjaśnienie wskazanych problemów występuje w poniższym artykule.

Jak podchodzić do kredytowania działalności gospodarczej?

Przedsiębiorstwa analizuje się nieco inaczej podczas podpisywania umowy kredytowej. Zdolność kredytowa dla właściciela działalności gospodarczej oznacza przede wszystkim przedstawienie wyniku ekonomicznego, czyli zysku. Banki detaliczne analizują najczęściej rentowność oraz wypłacalność biznesu. Przedsiębiorca może przedstawić również konkretny plan rozwoju przedsięwzięcia. Jeżeli komisja zaakceptuje plany i wskaźniki kredyt uzyskuje się zazwyczaj na korzystnych warunkach. Oczywiście kredyt dla każdej firmy to nie tylko ogromny potencjał wzrostu, ale też zagrożenie dla płynności. Bez dobrego przygotowania ekonomicznego i bez zabezpieczenia własnych interesów bardzo łatwo doprowadzić biznes na skraj bankructwa. Chodzi o to, aby bank detaliczny nie rozwiązał umowy, jeżeli odczujesz drobne zawirowania ekonomiczne. Należy monitorować stale stan biznesu podczas nawiązywania dłuższej współpracy kredytowej. Oczywiście małe firmy nie muszą od razu wykorzystywać dużych kredytów, ale korzystać ze standardowej oferty kredytodawców. Właściciele działalności gospodarczych nie muszą pozostawać wyłącznie przy kredytach bankowych. W branży funkcjonują jeszcze inne instytucje, chociażby Aniołowie Biznesu. To zazwyczaj stowarzyszenie prywatnych inwestorów, którzy już wcześniej odnieśli sukces, a teraz pomagają płatnie lub bezpłatnie nowym przedsiębiorstwom. Firmy z preferencyjnymi warunkami finansowania rozwijają się również w różnorodnych inkubatorach przedsiębiorczości. Akurat inkubatory przedsiębiorczości prowadzą wiele programów dofinansowania dla młodych przedsiębiorstw. W takich miejscach największym uznaniem cieszą się projekty kreatywne, mocno innowacyjne, nawet nietypowe.

Formy kredytowania biznesu, a także pewne ograniczenia jakie nakładają niektóre formy finansowania

Zaleta kredytu to na pewno jego większa dostępność, a także motywacja do utrzymania pomysłu biznesowego oraz jego pogłębiania. Kredyt jest w stanie wygenerować w krótkim czasie ogromną przewagę konkurencyjną. Ten moment warto wykorzystywać. Poza tym przedsiębiorca może poczekać na oferty kredytów preferencyjnych. Niektóre banki detaliczne kierują się głównie w stronę właścicieli działalności gospodarczych i analiza oferty jest bardzo wskazana przed nawiązaniem współpracy. Kredyt na pewno nie powinien ograniczać przedsiębiorcy w działaniu. Niektóre formy preferencyjnego dofinansowania biznesu, np. z urzędów pracy posiadają wiele ograniczeń dotyczących szczególnie struktury wydatków. Kredyt pozyskany we własnym zakresie nie ma najczęściej barier. Początkujący przedsiębiorcy większe kredyty zabezpieczają majątkiem trwałym, np. nieruchomością. Trzeba zatem bardzo dokładnie rozpatrzyć pomysł biznesowy, własne motywacje, bazę klientów, perspektywy wzrostu. Przy dynamicznym rozwoju biznesu kredyt można zastosować wiele innych form kredytowania potrzeb biznesu. Kredyt i biznes to praktycznie pojęcia powiązane. Bez dobrego kredytu nie ma mowy o dynamicznym rozwoju biznesowego przedsięwzięcia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s